Малюнок конструкція голови людини та її пропорції. Тема уроку: Конструкція голови людини та її основні пропорції

Тема уроку: Конструкція голови людини та її основні пропорції (малюнки голови людини).
Мета: вивчити закономірності у конструкції голови людини та пропорцій особи.
Завдання:
Сформувати навички зображення голови людини відповідно до пропорції.
Виховувати естетичний смак; формувати вміння знаходити красу, гармонію, прекрасне у вигляді людини.
Розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати.
Матеріали: папір, простий олівець.
Використання комп'ютера для підготовки до уроку: Педагог у програмі Power Point створює презентацію з інформативно-ілюстративними матеріалами; у програмі Word готує розробку уроку.
ОСО: Комп'ютер, проектор з екраном.
Хід уроку:
Організаційний момент
1) Привітання, позитивне встановлення на урок.
2) Повідомлення теми та мети уроку.
3) Визначення ступеня готовності до уроку.
Бесіда
Коли ми бачимо людину – у житті чи на картині, то насамперед звертаємо увагу на її голову. Голова – це найвиразніша частина людської фігури. Навчальне зображення голови значно відрізняється від малюнка, портрета.
Для того щоб ми змогли навчитися малювати людину, нам необхідно вивчити техніку малюнка голови. У першому етапі вивчення малюнка голови ми розглянемо голову як просторову форму, тобто. конструкцію. Відомо, що всі просторові форми зводяться до простих геометричних тіл.
– Яку форму має наша голова? (Голова має округлу форму)
- А що голова нагадує обсягом? (В обсязі голова нагадує яйце (овоїд)).
Важливо також знати, що наша голова складається із двох частин – черепної та лицьової. Звертаючи увагу на голову людини, ми насамперед звертаємо увагу на обличчя людини і завжди перебільшуємо її в масштабі щодо черепа. Подивіться уважно на обличчя одне одного. Зверніть увагу, що лінія очей знаходиться приблизно посередині загального абрису голови. Висота чола по лінії волосся та висота голови до темряви, покрита волоссям, практично рівні. Нижні частини голови мають рівні пропорції. Пропорції – це співвідношення величин елементів, які становлять одне ціле. Дотримання пропорцій у зображенні людської голови найважливіше (слайд 2)
Дуже важливо у малюнку правильно визначити місце очей. Відстань між очима приблизно дорівнює довжині ока або ширині носа. У жодному разі не варто зменшувати відстань між очима, це може призвести до спотворення обличчя, що зображається. Ніс людини має форму призми, ми бачимо її верхню сторону, бічні сторони та нижню основу, де розташовані ніздрі. Рот знаходиться посередині між основою носа та лінією підборіддя. Важливу роль грає форма вилиць і віскі. Вуха по довжині збігаються з відстанню від брів до основи носа (але ми повинні пам'ятати про те, що в житті можна зустріти людей з не дуже правильними і пропорційними рисами обличчя, тут матимуть місце зовнішні особливості даної людини) (слайд 3).
Вперше уявлення про ідеальні пропорції людини з'явилися у Стародавній Греції, оскільки давньогрецькі мислителі шукали ідеал будь-якого явища. Скульптор Поліклет (слайд 4) створив знаменитий трактат "Канон" про пропорційне співвідношення людського тіла. У цьому трактаті він приділив велику увагу піфагорійської теорії золотого поділу. У давнину вважалося, що постать людини створена з урахуванням положень піфагореїзму, тобто. вся довжина так відноситься до більшої частини, як більша до меншої. Але справжнім каноном Поліклета є його скульптура «Дорифор» - інша назва «Списоносець» (слайд 5). У основі композиції твори лежить принцип асиметрії, вся постать висловлює рух. Що стосується особи, то відстань від підборіддя до темряви у статуях Поліклета дорівнює 1/7, а від очей до підборіддя – 1/16, висота особи – 1/10. Творіння Поліклета стало першим і чи не найкращим прикладом ідеальних пропорцій.
Пізніше уявлення про ідеальні пропорції змінювалися, але інтерес майстрів до вчення про пропорції та розуміння пластичної будови людини, як і раніше, залишився.
Творче завдання
Сьогодні ми з вами будемо вчитися малювати обличчя людини, дотримуючись усіх правил і пропорцій. Для роботи нам знадобляться папір, олівець.
Якщо дивитися на обличчя людини в анфас, то помітимо, що його ширина становить приблизно дві третини висоти голови. А якщо подивитися на нього у профіль, то ширина буде відповідати 7/8 його висоти. Голову людини можна умовно поділити на чотири частини. Перша частина (найвища) - відстань від верхівки до лінії росту волосся. Друга частина – відстань від волосся до очей. Третя частина є очі, вуха і ніс. Четверта частина - це відстань від носа до підборіддя. Усі чотири частини практично рівні. Поділ голови на частини буде вірним у тому випадку, якщо особа, на яку ви дивитеся, знаходиться на рівні ваших очей.
Починати малювати обличчя слід з очей. Очі знаходяться посередині голови. Якщо ви подивитеся на обличчя в анфас, то побачите, що відстань між очима дорівнює відстані від країв обличчя до очей. Ця відстань також ширині носа.
Щоб зобразити вуха, необхідно подивитися на обличчя у профіль. Ми побачимо, що вухо знаходиться ліворуч від вертикальної лінії, якою умовно можна розділити голову навпіл.
Якщо подивитися на обличчя в анфас, то трикутник носа починається із середини голови. Якщо ж подивитися на голову в профіль, очі, ніс і рот вписуються в прямокутник.
Насправді рідко зустрічаються у людей ідеальні пропорції, але знати їх необхідно, щоб бачити відхилення від норми та краще розуміти індивідуальні пропорції живої натури (слайд 6).
Намагайтеся підійти до цієї роботи творчо. Не забуваючи про основні правила малюнка, сміливо експериментуйте, працюйте із душею!
Підбиття підсумків уроку
(Учні демонструють свої роботи)
– Що таке конструкція?
– Що таке пропорція? Яку роль грає пропорція у зображенні чогось?
– Ким уперше було представлено ідеальні пропорції людини?


Додані файли

Урок № 19 (ІЗО у 6 класі) ____________________

Тема уроку: Конструкція голови людини та її пропорції

Мета уроку: познайомити учнів із закономірностями у конструкції голови людини, пропорціями особи людини, величиною та формою очей, носа, розташуванням та формою рота, навчити зображати голову людини; розвивати спостережливість, творчу активність; виховувати естетичний смак, активізувати пізнавальний інтерес до навколишнього світу.

Матеріали: олівці, альбом, гумка.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку:

    Організаційний момент

Вітання

Перевірка готовності учнів до уроку

2. Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні на уроці ми продовжимо знайомитися з одним із найскладніших і найпривабливіших жанрів – портретним.

Тема нашого уроку: «Конструкція голови людини та її пропорції».

Мета уроку пропонується сформувати самим учням з допомогою таблиці «Дізнатися, вивчити, навчитися, застосувати, створити» .

    Повторення та перевірка Д/З

Опитування учнів по заданому додому матеріалу: бесіда, тести, робота з картками на тему «Образ людини – головна тема мистецтва».

Біля дошки у двох учнів перевіряються знання про види портретів.

Для слабких учнів видаються випробування з історії виникнення портрета. Для сильних карток з великими художниками-портретистами з «перепустками» прізвищ художників. Поки триває робота біля дошки, фронтально опитується клас.

На екран виведено портрети Стародавнього Риму, епохи Відродження, Нового часу. Фронтально опитується відповідність зображення людини мистецтв різних епох.

    Робота над темою

Діти, якщо ви подивитеся один на одного, то побачите, що у всіх на обличчі є рот, ніс, два очі, над ними брови, чоло, волосся. Проте всі абсолютно різні. Чому? Та тому, що всі не схожі один на одного – у всіх різні форми та розміри очей, губ, носів.

Наше обличчя дуже рухливе і здатне миттєво виражати внутрішній стан.

Якщо ми сумуємо, ось-ось заплачемо, куточки губ опускаються вниз, брови збираються в складку на переніссі або піднімаються вгору. А якщо нам весело? Губи «розпливаються» в посмішці, куточки піднімаються вгору, біля очей з'являються промінчики-складки і очі починають сяяти, як сонечко. А якщо ми сердимося - губи піднімаються в смужку, брови насуваються на очі. Всі ці рухи м'язів на обличчі ми називаємо мімікою.

А тепер подивіться, як замалювати різний вираз обличчя людини. (Демонстрація схеми міміки основних десяти емоцій, де штрихами показані положення та форма очей, рота та чола людини).

Але цього ще мало, щоб намалювати портрет. Без знання пропорцій малюнок виходить нескладний.

Повторення пропорцій (матеріал попереднього уроку)

Пропорції – це співвідношення величин елементів, що становлять одне ціле.

Встановлено, що лінія очей проходить точно посередині голови, розглянемо розміщення інших деталей обличчя. (Демонстрація та обговорення схематичного малюнка будови голови людини). Якщо всю висоту голови прийняти за одиницю, то виявиться, що тема займе 1/7 частину цієї величини, лоб, ніс і відстань від носа до нижньої точки підборіддя - по 2/7. Лінія рота розташовується приблизно на 1/3 цієї відстані. Ця величина – 1/7 висоти голови – виявляється модулем для ширини голови. Вона укладається за шириною 5 разів. Відстань між очима, як і між крайніми точками крил носа, довжина очей, відстань від крайніх точок очей до крайніх точок скронь все одно одиниці.

Голова симетрична і малювати її можна на основі умовної лінії, яка проходить посередині чола між очима, уздовж носа, посередині рота та підборіддя. Ця лінія називається середньою та служить для побудови парних симетричних форм.

До основних частин обличчя належать очі, ніс, губи, вуха.

Леонардо да Вінчі, класифікуючи форми носа, поділяв їх на «три сорти»: прямі, увігнуті (кучеряві) і опуклі (горбоносі). (Демонстрація малюнків основних форм носа, очей, губ). Губи, як і очі, є найвиразнішими частинами обличчя. Вони дуже різноманітні формою. Характер очей, їх посадка бувають різноманітними: зустрічаються очі великі та маленькі, більш менш опуклі тощо.

4. Закріплення навчального матеріалу: творча практична робота.

Мета: відпрацювати та закріпити прийоми зображення голови людини.

Завдання: виконати рисунок голови людини.

Давайте намалюємо овал яйцеподібної форми. Розділимо овал навпіл по горизонталі – отримаємо лінію очей та по вертикалі. Ділимо лінію очей на 5 рівних частин. Малюємо очі двома дугоподібними лініями.

Відстань між очей дорівнює оку. Перевіряємо.

Заштрихуємо зіницю темнішу, райдужну оболонку - світліше. Щоб очі не були витріщені, прикриємо зіниці повік.

Малюємо верхню повіку, на якій розташовуються вії. Вії малюємо у напрямку від носа. Малюємо нижню повіку, малюємо вії.

Над очима брови. У всіх людей вони різні: овальні, трикутні чи як крила. Намалюємо їх. Заштрихуємо їх у напрямку від носа.

А ось форма носа нагадує витягнутий трикутник. Подивіться уважно як малюється ніс. Від брів ведемо дві паралельні лінії перенісся, що злегка розходяться до кінчика носа. Малюємо крила носа дугоподібними лініями. Дугоподібними лініями малюємо ніздрі.

Губи у всіх людей різні, але запам'ятайте, що лінія рота розташовується на 1/3 відстані від основи носа до кінця підборіддя, куточки губ знаходяться на рівні зіниць очей. Проводимо лінії від зіниць униз. Від середини двома дугоподібними лініями вліво та вправо малюємо верхню губу. Дугоподібною лінією малюємо нижню губу. Заштрихуємо. Верхня губа темніша, нижня – світліша, тому що на неї падає світло.

Малюємо надгубні складки.

Розмір вуха дорівнює відстані між лінією очей і лінією носа. Збоку вухо схоже на равлика, а спереду на напівовали. Малюємо вуха ближче до голови, промальовуємо сечу вуха, позначаємо ямки.

Виділяємо м'яким олівцем брови, вії, зіниця, ніздрі, губи.

Позначаємо дугоподібною лінією обличчя. Малюємо волосся. Створіть образ хлопчика чи дівчинки.

Під час практичної роботи учнів робити цільові обходи з метою контролю над правильністю виконання прийомів роботи; надання допомоги учням, які мають труднощі у роботі; контроль обсягу та якості виконаної роботи.

    Підсумок уроку. Рефлексія:

Хлопці по колу висловлюються однією пропозицією, обираючи початок фрази з екрану рефлексивного на дошці.

Сьогодні я дізнався…

Було цікаво…

Я зрозумів, що…

Було важко…

Тепер я можу…

Я навчився…

Я спробую…

Тема уроку: Конструкція голови людини та її основні пропорції (малюнки голови людини).

Ціль: вивчити закономірності у конструкції голови людини та пропорцій особи.

Завдання:

    Сформувати навички зображення голови людини відповідно до пропорції.

    Виховувати естетичний смак; формувати вміння знаходити красу, гармонію, прекрасне у вигляді людини.

    Розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати.

Матеріали: папір, простий олівець.

Використання комп'ютера під час підготовки до уроку: Педагог у програмі Power Point створює презентацію з інформативно-ілюстративними матеріалами; в програмі Word готує розробку уроку.

ТЗН: Комп'ютер проектор з екраном.

Хід уроку:

    Організаційний момент

1) Привітання, позитивне встановлення на урок.

2) Повідомлення теми та мети уроку.

3) Визначення ступеня готовності до уроку.

    Бесіда

Коли ми бачимо людину – у житті чи на картині, то насамперед звертаємо увагу на її голову. Голова – це найвиразніша частина людської фігури. Навчальне зображення голови значно відрізняється від малюнка, портрета.

Для того щоб ми змогли навчитися малювати людину, нам необхідно вивчити техніку малюнка голови. У першому етапі вивчення малюнка голови ми розглянемо голову як просторову форму, тобто. конструкцію. Відомо, що всі просторові форми зводяться до простих геометричних тіл.

Яку форму має наша голова? (Голова має округлу форму)

А що голова нагадує обсягом? (В обсязі голова нагадує яйце (овоїд)).

Важливо також знати, що наша голова складається із двох частин – черепної та лицьової. Звертаючи увагу на голову людини, ми насамперед звертаємо увагу на обличчя людини і завжди перебільшуємо її в масштабі щодо черепа. Подивіться уважно на обличчя одне одного. Зверніть увагу, що лінія очей знаходиться приблизно посередині загального абрису голови. Висота чола по лінії волосся та висота голови до темряви, покрита волоссям, практично рівні. Нижні частини голови мають рівні пропорції. Пропорції – це співвідношення величин елементів, які становлять одне ціле. Дотримання пропорцій у зображенні людської голови найважливіше (слайд 2)

Дуже важливо у малюнку правильно визначити місце очей. Відстань між очима приблизно дорівнює довжині ока або ширині носа. У жодному разі не варто зменшувати відстань між очима, це може призвести до спотворення обличчя, що зображається. Ніс людини має форму призми, ми бачимо її верхню сторону, бічні сторони та нижню основу, де розташовані ніздрі. Рот знаходиться посередині між основою носа та лінією підборіддя. Важливу роль грає форма вилиць і віскі. Вуха по довжині збігаються з відстанню від брів до основи носа (але ми повинні пам'ятати про те, що в житті можна зустріти людей з не дуже правильними і пропорційними рисами обличчя, тут матимуть місце зовнішні особливості даної людини) (слайд 3).

Вперше уявлення про ідеальні пропорції людини з'явилися у Стародавній Греції, оскільки давньогрецькі мислителі шукали ідеал будь-якого явища. Скульптор Поліклет(слайд 4) створив знаменитий трактат "Канон" про пропорційне співвідношення людського тіла. У цьому трактаті він приділив велику увагу піфагорійської теорії золотого поділу. У давнину вважалося, що постать людини створена з урахуванням положень піфагореїзму, тобто. вся довжина так відноситься до більшої частини, як більша до меншої. Але дійсним каноном Поліклета є його скульптура «Дорифор»- Інша назва «Списоносець» (слайд 5) . У основі композиції твори лежить принцип асиметрії, вся постать висловлює рух. Що стосується особи, то відстань від підборіддя до темряви у статуях Поліклета дорівнює 1/7, а від очей до підборіддя – 1/16, висота особи – 1/10. Творіння Поліклета стало першим і чи не найкращим прикладом ідеальних пропорцій.

Пізніше уявлення про ідеальні пропорції змінювалися, але інтерес майстрів до вчення про пропорції та розуміння пластичної будови людини, як і раніше, залишився.

    Творче завдання

Сьогодні ми з вами будемо вчитися малювати обличчя людини, дотримуючись усіх правил і пропорцій. Для роботи нам знадобляться папір, олівець.

Якщо дивитися на обличчя людини в анфас, то помітимо, що його ширина становить приблизно дві третини висоти голови. А якщо подивитися на нього у профіль, то ширина буде відповідати 7/8 його висоти. Голову людини можна умовно поділити на чотири частини. Перша частина (найвища) - відстань від верхівки до лінії росту волосся. Друга частина – відстань від волосся до очей. Третя частина є очі, вуха і ніс. Четверта частина - це відстань від носа до підборіддя. Усі чотири частини практично рівні. Поділ голови на частини буде вірним у тому випадку, якщо особа, на яку ви дивитеся, знаходиться на рівні ваших очей.

Починати малювати обличчя слід з очей. Очі знаходяться посередині голови. Якщо ви подивитеся на обличчя в анфас, то побачите, що відстань між очима дорівнює відстані від країв обличчя до очей. Ця відстань також ширині носа.

Щоб зобразити вуха, необхідно подивитися на обличчя у профіль. Ми побачимо, що вухо знаходиться ліворуч від вертикальної лінії, якою умовно можна розділити голову навпіл.

Якщо подивитися на обличчя в анфас, то трикутник носа починається із середини голови. Якщо ж подивитися на голову в профіль, очі, ніс і рот вписуються в прямокутник.

Насправді рідко зустрічаються у людей ідеальні пропорції, але знати їх необхідно, щоб бачити відхилення від норми та краще розуміти індивідуальні пропорції живої натури.(Слайд 6).

Намагайтеся підійти до цієї роботи творчо. Не забуваючи про основні правила малюнка, сміливо експериментуйте, працюйте із душею!

    Підбиття підсумків уроку

(Учні демонструють свої роботи)

Що таке конструкція?

Що таке пропорція? Яку роль грає пропорція у зображенні чогось?

Ким вперше було представлено ідеальні пропорції людини?

Цілі:

Формування у учнів навичок зображення обличчя людини відповідно до пропорції.

Розвиток в учнів уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати.

Матеріали:альбом, простий олівець.

Обладнання:Зоровий ряд:

Репродукції портретів художників.

Плакат: "Пропорції особи"

Зразки мальованої особи.

Хід уроку

I. Орг. момент. Перевірка готовності до уроку.

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

Діти, на минулому уроці ви познайомилися з різновидами портретів. Сьогодні ви познайомитеся з пропорціями особи людини та навчитеся зображати обличчя людини відповідно до пропорції.

ІІ. Повторення

А зараз, хлопці, повторимо матеріал, з яким ви познайомилися на попередніх уроках.

Назвіть жанри образотворчого мистецтва. (Пейзаж, натюрморт, анімалістичний жанр, портрет, історичний, побутовий, міфологічний, батальний жанр)

Що називається портретом? (Портрет - це жанр образотворчого мистецтва, у якому художник зображує людей.)

Що таке автопортрет? (Зображення художником самого себе.)

Назвіть види портретів на репродукціях.

Парадний - на весь зріст, присвячений громадському діячеві, використано велич пози та жестів, багатство одягу та інтер'єру, показано заслуги людини-ордену, медалі.

Камерний - протилежний парадному в ньому використано поплічне, погрудне, поясне зображення.

Психологічний - показані риси характеру людини, що думає, розмірковує і т.п.

Соціальний – портрети простих людей і знаті, які розповідають про долю людей.

Як називаються ці портрети за кількістю людей? (Індивідуальний, подвійний, груповий.)

ІІІ. Пояснення нового матеріалу. Практична робота.

Сьогодні ми поговоримо про те, як малювати голову та обличчя людини.

Портрет - один із найскладніших жанрів образотворчого мистецтва. Ігор Грабар, відомий радянський художник і мистецтвознавець, писав: "Як ніколи раніше, я зрозумів, що вище мистецтво є мистецтво портрета, що завдання пейзажного етюду, хоч би якою вона була чарівна дрібниця в порівнянні зі складним комплексом людського вигляду, з його думками , почуттями і переживаннями, що відображаються в очах, усмішці, наморщеному чолі, русі голови, жесті руки. Наскільки все це цікавіше і нескінченно важче! Ні літературні твори, ні праці істориків, ні навіть достовірно написані мемуари не можуть дати такого яскравого уявлення про характер людини і навіть цілих епох та народів як правдивий портрет.

Що таке пропорції? (Пропорції - це відношення розмірів предмета один до одного. Отже, пропорції голови - це відношення один до одного розмірів частин голови людини).

Малюватимемо олівцем. Усі уважно слухають пояснення, дивлячись на дошку. Послідовність роботи вчитель веде дошці, одночасно учні працюють у альбомі. Усі лінії намічайте ледь помітно. (Тільки торкаючись олівцем паперу, це дасть можливість надалі якнайменше застосовувати гумку, вносячи зміни та уточнення).

Для того, щоб почати малювання голови потрібно розділити лист вертикальної штрих-лінією на дві половини, тому що обличчя симетричне, тобто ліва та права його частини схожі, однакові. Проведемо дві горизонтальні лінії знизу та зверху овалу обличчя. Відстань, що вийшла, по вертикальній лінії розділимо на три рівні частини і проведемо дві горизонтальні лінії. Підпишемо назви цих ліній. (Лінія підборіддя, лінія основи носа, лінія брів, лінія росту волосся.)

Намалюємо овал обличчя. Верхня частина трохи ширша ніж нижня. На рівні вух невеликі западини.

Почнемо детальне малювання очей. Проведемо додаткову штрих-лінію-лінію очей. Вона розташована на відстані, що дорівнює половині однієї частини особи. Від боку овалу обличчя відступимо трохи і поставимо 2 симетричні точки. Відзначимо довільно ширину ока.

Відстань між очима дорівнює ширині одного ока. Брови розташовані на лінії брів. Відстань між бровою та оком дорівнює висоті ока.

Почнемо детальне малювання носа. У центрі обличчя малюємо носа. Основа носа розташована на лінії основи носа. Ширина носа дорівнює відстані між очима. Випуклість носа передається за рахунок накладання штрихів та тіней.

Розпочнемо детальне малювання рота. Ширина губ дорівнює відстані від однієї зіниці до іншої.

Проведемо додаткову лінію в першій частині особи, що ділить навпіл відстань від лінії основи носа до лінії підборіддя. Нижня губа розташована на цій лінії.

Почнемо детальне малювання вух. Вуха розташовані між лінією брів та лінією основи носа. Верхня частина вуха знаходиться на рівні брови, а нижня – на рівні кінчика носа.

Почнемо детальне малювання волосся. Проведемо додаткову лінію в третій частині особи, що ділить навпіл відстань від лінії брів до лінії росту волосся. Волосся трохи пишніше, ніж овал обличчя, всю верхню частину обличчя займають чоло і волосся.

Уточнюємо форму обличчя: віскі втиснуті (лінія брів); кісточки вилиць опуклі; підборіддя видається вперед.

Шия трохи вже обличчя.

IV. Закріплення вивченого

На скільки рівних частин ділиться відстань від підборіддя до лінії росту волосся? (3)

Чому дорівнює відстань між очима? (Ширині одного ока.)

Що дорівнює відстані однієї зіниці до іншої? (Ширина губ.)

Що розташоване між лінією брів та лінією основи носа? (Вуха.)

Що розташоване на лінії, що поділяє навпіл відстань від підборіддя до основи носа? (Нижня губа.)

V. Підсумок уроку

Виставлення оцінок.

VI. Домашнє завдання

Підібрати портрети із журналів, газет, книг.

Admin

Щоб скачати матеріал чи !

Працюємо за програмою Б.М.Неменського.

Другий урок у 3 чверті. 6 клас.

Тип уроку: урок освоєння нового матеріалу.

Провела Марина О.М.

Тип уроку: урок освоєння нового матеріалу.

Мета уроку:


  1. Ознайомити учнів із жанром портрета. Інформувати про портрети в різні епохи. Навчити відображати пропорції та міміку обличчя в портреті. Показати відповідність пропорції міміка особи відповідно.

  2. Розвивати уяву, творчу фантазію, графічні навички; здійснювати між предметні зв'язки (література, мистецтво, історія, музика).

  3. Виховувати у людей любов до мистецтва.

План уроку.


  1. Організаційний момент. Формулювання теми.

  2. Пояснення теми. Пояснення щодо виконання практичної роботи.

  3. Практична частина уроку.

  4. Виставка робіт та самооцінка. Підбиття підсумків.
Обладнання: для вчителя – презентація на тему портрета, музика, макет зображення людини, 25 шаблонів на тему; для учнів – графічні матеріали, альбом.

Зоровий ряд: репродукції картин Василь Пукірєв «Нерівний шлюб», Олексій Антропов «Портрет Петра II»I, Володимир Боровіковський «Портрет княжни Ганни Гаврилівни Гагаріної та княжни Варвари Гаврилівни Гагаріної» і т.д.

Літературний ряд: Микола Гумільов "Вона", Ганна Ахматова "Напис на незакінченому портреті".
Хід уроку:


  1. Організаційний момент
Доброго дня любі друзі!

Новій зустрічі рада я.

Чекає сьогодні на вас,

Про російські портрети оповідь.

Хлопці ми сьогодні потрапили до картинної галереї (показ картин різних пейзажів, кілька робіт із зображенням тварин та портрети).

Згадаймо, як називають художників, які пишуть такі картини? (Пейзажисти) Як звати художників, які малюють тварин? (Анімалісти) І як звати художників, які малюють портрети? (Портретисти)

Увага я читаю вірш, закінчивши його, ви скажете якій темі присвячений наш сьогоднішній урок. (Читаю вірш).

Якщо бачиш, що з картини

Дивиться хтось на нас,

Або принц у стародавньому плащі,

Або на зразок верхолаз,

Льотчик або балерина,

Або Колька твій сусід,

Обов'язково картина

Називається портрет. (Хором)

Так ось за якою темою ми працюватимемо

У далекі часи до нашої ери не було комп'ютерів, фотоапаратів, телебачення, відеокамер, а людині завжди хотілося залишити про себе пам'ять. Про це задумалася і людина, результатом втілення стало народження творчих втілень наскальних малюнків. Скульптур, архітектурні споруди, твори живопису та малюнка тощо.

Художники всіх часів передавали, насамперед, характер людини, через міміку обличчя, через висоту статуї передати становище людини у суспільстві, передача краси людини через класичні пропорції будови людини.

Ми вирушаємо до зали, де розташовані роботи художників портретистів.

Якому виду належить портрети, зображені на слайдах?

Відповіді: сімейний, парадний, груповий, автопортрет.

Пояснення до ігрової частини уроку.

Вгадай, що я відчуваю?

Що змінили хлопці у своїй особі для передачі настрою. (Відповіді)


  1. Практична частина. Пропорції особи людини

Вчитель. Голова, особливо обличчя людини, є пильної уваги портретному мистецтві.

Багато поколінь художників вивчали пропорції людського тіла. У деталях їх висновки відрізняються одна від одної, але переважно вони близькі. Пропорції людського тіла такі: голова висотою становить 1/7-1/8 частини всієї висоти людини.

При малюванні для встановлення на око правильних пропорцій людської фігури прийнято якусь її частину приймати за одиницю виміру - модуль, який вкладається у висоті всієї фігури та її окремих частин кілька разів.

Мікеланджело приймав за такий модуль висоту голови, яка у всій фігурі укладалася 8%.

А ось професор Петербурзької академії мистецтв А. Сапожніков (XIX століття) запропонував докладніше пропорційне членування людської фігури за допомогою дрібнішого модуля. За одиницю відліку він прийняв висоту стопи або шиї, які, за його висновками, укладаються у висоті ідеальної фігури точно 30 разів. При цьому голова по висоті займає 4 такі одиниці і, отже, укладається у висоті всієї фігури 7,5 рази.

Розгляньте на плакаті ці пропорції людської постаті.

Усі ці загальні, орієнтовні дані «ідеально» людської постаті потрібні художнику у тому, щоб порівнюючи з ними пропорції конкретної людської постаті, завжди легко і точно знаходити її індивідуальні особливості. Тепер розгляньте уважніше пропорції особи людини.



Основним методом вивчення нового матеріалу буде складання портрета.

Відкрийте конверти розташовані на ваших столах у них ви бачите заготовки: овали голови, очі, волосся, головні убори.

Я пропоную вам виконати портрет, заповнений пропорціями особи, з передачею емоцій. Робота оцінюватиметься за такими критеріями:

1) акуратність під час виконання роботи.

2) дотримання пропорцій особи.

3) передача настрою свого героя.


  1. Підбиття підсумків уроку
Прошу розмістити свої роботи таким чином: під сонечком роботи, де виконані всі вимоги. Якщо ви не встигли або інші причини, то розташуйте свою роботу під критеріями.

Підбиття підсумків. Завдання додому: підібрати картинки-ілюстрації із зображенням різних образів людини, спробувати описати стан, внутрішній світ, особливості, переживання, що зображується на портреті





Завантаження...
Top