Герої епосу. Епос – це що? Історія та герої епосу На вершинах снігових блукають.»

План-конспект зі світової художньої культури

в 9 класі

«Теми та герої народного епосу»

Форма проведення: евристична розмова.

Мета уроку:Ознайомити з темами та героями народного епосу, його елементами, характерними рисами.

Завдання:

основні теми та героїв народного епосу

приклади відомих творів народного епосу

Вміти:

Співвідносити епос з певною епохою, стилем, напрямом;

Встановлювати стильові та сюжетні зв'язки між творами різних народів.

Обладнання: комп'ютер, проектор, презентація вчителя, підручник Г.І.Данілової – для дітей.

План уроку:

    Організаційний момент.

    Перевірка домашнього завдання

    Актуалізація знань

    Визначення мети та завдань уроку.

    Повідомлення нових знань за допомогою презентації.

    Підбиття підсумків уроку.

    Домашнє завдання.

Хід уроку

Вчитель: Діти, подивіться на дошку та прочитайте тему нашого сьогоднішнього уроку. (читання дітьми теми, слайд 2).

Сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про одну з найдавніших мистецьких цінностей кожного народу – про героїчний епос. Точніше про теми та героїв народного епосу.

Вчитель: Перш ніж розпочати розмову, давайте згадаємо, що таке героїчний епос та його різновиди (Відповіді учнів, «епос» - це рід літератури, що виділяється поряд з лірикою та драмою; представлений такими жанрами, як казка, переказ. Різновиди героїчного епосу: епопея, епічна поема, повість, оповідання, новела, роман, нарис.)

Вчитель: Абсолютно вірно. Назвіть риси епосу?

(1.Епічне оповідання ведеться від імені оповідача, свідка та тлумача події

2. Епос максимально вільний у освоєнні простору та часу

3. Казково-фантастичне в епосі не відокремлено від реального

4. Епос містить відомості про богів та інші надприродні істоти)

Вчитель: Молодці. Ви добре засвоїли попередній матеріал і приступимо до вивчення нового.

Для початку визначимо цілі та завдання нашого уроку (слайд 3)

Вчитель: Незважаючи на те, що героїчний епос у різних народів складався в різний час і в різній історичній обстановці, він мав багато спільного. Насамперед, теми та сюжети, а також характеристика головних героїв.

Будь-який епос починається з історії про створення світу (Слайд 4)

Він включає історію створення богами гармонії світу з прірви хаосу.

Наприклад, у давньоісландському епосі «Стара Едда» (X ст.) (слайд 5)представлена ​​наступна картина світоустрою:

Верховний бог Один (слайд 6)намагається дізнатися у провидиці вельви історію початку життя та майбутнє. Вона розповідає йому про часи, коли ще не проросло Світове Древо – ясен Іггдрасіль (Слайд 7), що пронизує всі 9 світів Всесвіту. Його гілки визначають межі Землі. Вищі боги на чолі з Одином підняли землю зі світової прірви. Біля джерела, де росте дерево, з'являються 3 «діви долі»-норни. Вельва пророкує загибель богів.

В інших піснях Старшої Едди містяться інші описи Всесвіту. Наприклад, у світовій безодні змішуються крижані потоки та жар «вогняного світу». Іней танув від жару, і з нього з'явилася перша істота – велетень Імір (Слайд 8).Боги, що живуть у кроні світового Древа, убили Іміра, а з його тіла зробили світ. Череп став небом, плоть – землею, кров – морем, кістки – горами. Біля коріння Світового Древа починаються всі річки – джерела долі людини, її гілки об'їдають 4 оленя, що символізують 4 сторони світу.

Легенда про створення світу в індійському епосі говорить, що спочатку з'явилися води, що породили вогонь. Вогнем було народжене Золоте Яйце, з якого виник Прародитель Брахма. Шкаралупа яйця розділилася надвоє, позначивши межі землі та неба. (слайд 9)

Вчитель: Як ви вважаєте, який сюжет представлений у епосі різних народів? (Відповіді учнів)

Вчитель: Правильно. Крім історії про створення світу, улюбленим сюжетом епосу є чудове народження героя та його перші подвиги в юності . (слайд 10)

- Богатир Манас з киргизького епосу, був народжений від куштування його матір'ю яблука, (слайд 11)а герой осетинського епосу народився із каменю. Вяйнемейнен – герой «Калевали »(слайд 12)-народився від матері-води вже дорослим.

Вчитель: Згадаймо улюблені народні казки. Який сюжет розповідає нам сімейного життя героя? (відповіді учнів)

Вчитель: Ви маєте рацію, поширеним сюжетом народного епосу було сватання героя , під час якого перед ним ставлять трудноздійсненні завдання) (слайд13)

Вчитель: Давайте подумаємо, що може йти за сватів своїм героя? (Відповіді учнів)

Вчитель: Ви знову вгадали. Значна частина епосу присвячена опису битви та загибелі героя (слайд 14)Під час нерівної сутички, герой виявляє справжні дива відваги та гине. Наприклад, трагічна доля героя гомерівського епосу – Ахілла (слайд 15)Гине доблесний лицар Роланд, (слайд 16)ціною свого життя захищаючи короля та Францію. Гинуть Зігфрід та всі лицарі-нібелунги – герої німецького епосу ( слайд 17).Трагічна доля братів Пандави з індійського епосу "Махабхарата". ( слайд 18)Вони змушені залишити батьківський будинок, і роблять важкий шлях до вершин Гімалаїв. Лише старшому з братів вдалося досягти мети.

Вчитель: Ми окреслили центральні теми епосу різних народів. Назвіть героїв російського епосу (відповіді учнів)

Вчитель: Правильно. Богатирі. Богатирі-люди виняткові, наділені рисами, які не має звичайна людина. Однак у більшості випадків незвичайні якості богатирів не мають надприродного походження. Їхні грандіозні звершення – плід художнього узагальнення, втілення в одній людині здібностей та сили народу чи соціальної групи, перебільшення реально існуючого.

Билинні богатирі уособлюють собою загальнослов'янський чоловічий тип поведінки – чоловіка-воїна, який захищає Російську землю, Православну віру та київського князя від різних ворогів. Вони стоять на варті Києва, тобто Російської держави, її незалежності та честі. Отже, російський богатир – це герой особливого, епічного світу, навколо життя і подвигів якого будується все оповідання билин. І немає таких перешкод, які не змогли подолати російські богатирі. Їм під силу як винищення величезних військ ворога і фантастичних чудовиськ, а й справи мирного характеру.

Російський героїчний епос - одне з найбільших створінь російського народного генія. Тим часом він мало відомий у широких читацьких колах. Серед билин виділяється група найдавніших. Герої цих творів є уособленням непізнаних сил природи, пов'язані з міфологією. Такими є Святогір і Волхв Всеславович, Дунай і Михайло Потик. У другий період своєї історії на зміну найдавнішим богатирям прийшли герої нового часу – Ілля Муромець, Добриня Микитович та Альоша Попович. (слайд 21)Це київська епоха, а ось у новгородські часи - це Садко, Вольга, Микула, Василь Буслаєв ( слайд 20).

Вчитель: Назвіть риси головного героя героїчного епосу? (відповіді учнів)

Справді, героїчний епос прославляє вірність у дружбі, великодушність та честь. Герої не лише захищають Батьківщину, а й високо цінують власну свободу та незалежність. Головний герой завжди виступає захисником слабких та скривджених, дітей та жінок, допомагає закоханим. Він готовий прийти на допомогу товаришу, який потрапив у біду. Наприклад, у шумерському епосі про Гільгамеш розповідається про віддану дружбу, здатну перетворити і облагородити людину. Щоб повернути другові Енкіду життя, Гільгамеш вирушає у підземний світ у пошуках магічного зілля проти смерті і цим повстає проти всесильних богів. Плач Гільгамеша по Енкіду – одне з найпоетичніших місць епосу( слайд 21)

Вчитель: Підведемо підсумки.

Що ви дізналися нового?

З якими темами та героями народного героїчного епосу ми сьогодні познайомились?

(Відповіді учнів)

Вчитель: Домашнє завдання: Підготувати розповідь про героя, що найбільш сподобався

Епос - це нічим іншим, як художня словесність. Її основними ознаками є подійність, оповідання, ліричні відступи та діалоги. мають як прозову, і віршовану форму. Подібні розповіді можна зустріти у народній словесності. Нерідко вони описуються у творах конкретних авторів.

Народний епос

У свідомості первісних людей існували деякі зачатки мистецтва і науки, моралі, релігії та інших видів напрямів у суспільному розвиткові. Тільки трохи пізніше всі вони набули самостійності.

Частиною культових, релігійних, побутових та трудових обрядів стало словесне мистецтво, основним виразом якого є найдавніші оповіді. Саме в них відбилися ті, часом фантастичні, уявлення, які люди мали про себе і про навколишній світ.

Одним із найдавніших видів народної творчості є казка. Це твір, що має чарівний, авантюрний або побутовий характер, що має нерозривний зв'язок з дійсністю. Його герої – це герої усної епічної творчості.

Донаукові уявлення людей світі знайшли своє відображення і в міфах. Це розповідь про духів і богів, а також про епічних героїв.

До міфів досить близькі легенди. Вони являють собою напівфантастичні оповіді, про події, що відбувалися насправді. Герої легенд - люди, які реально жили в ті часи.

Про історичні події, що мали місце у Стародавній Русі, оповідають билини. пісні чи віршовані оповіді. Вони епічний герой - це, зазвичай, богатир. Він незмінно втілює в собі народні ідеали любові до рідної землі та мужності. Всім добре знайомі епічні імена героїв російських билин. Це Альоша Попович та Ілля Муромець, а також Добриня Микитович. Однак епічні герої – це не лише богатирі. Уславлюється в билинах і людина праці. Серед них Микула Селянинович – богатир-орач. Створено розповіді та інших персонажів. Це Святогір – велетень, Садко – купець-гусляр та інші.

Герої епосу

Основною дійовою особою у билинах, казках та міфах є людина. У цьому епічні герої уособлюють собою народ. Те, з чим їм доводиться стикатися у житті, це не що інше, як доля держави та суспільства.

Епічні герої позбавлені будь-яких егоїстичних рис. Крім того, вони внутрішньо та зовні пов'язані із загальнонародною справою.

Епічні герої – це люди, зовсім не позбавлені особистої психології. Однак її основа обов'язково є загальнонародною. Ця обставина робить учасника описаних у творах подій героєм епосу. Причому може бути як переможцем, а й переможеним, як сильним, а й безсилим. Але він обов'язково стане епічним героєм, якщо перебуватиме у єдності із загальнонародним життям.

Світова спадщина

Кожен народ має власні твори героїчного епосу. Вони знаходять свій відбиток звичаї і побут певної нації, її погляд на світ і основні цінності.

Найяскравішим прикладом героїчного епосу східних слов'ян є билина про Іллю Муромця та Солов'я-розбійника. Тут основна дійова особа – богатир. Ілля Муромець – епічний герой, центральна постать багатьох творів подібної тематики. Він представлений творцями у вигляді головного захисника своєї батьківщини та народу, відобразивши всі основні цінності східних слов'ян.

Серед найяскравіших творів вірменського епосу є поема «Давид Сасунський». У цьому творі відбито боротьбу народу проти загарбників. Центральна фігура цієї поеми є уособленням духу людей, які прагнуть здобути свободу і перемогти іноземних завойовників.

У німецькому героїчному епосі виділяється такий твір, як «Пісня про Нібелунги». Це переказ про витязі. Головна дійова особа цього твору – могутній та сміливий Зігфрід. З розповіді видно характеристику епічного героя. Він справедливий, і навіть коли стає жертвою зради та зради, залишається великодушним та благородним.

Зразком французького епосу є «Пісня про Роланда». Основною темою цієї поеми є боротьба народу із завойовниками. Головний герой у своїй наділений сміливістю і шляхетністю.

В англійському героїчному епосі міститься безліч балад про Робіна Гуда. Це легендарний розбійник та захисник усіх нещасних та бідних. У баладах йдеться про його мужність, шляхетність і веселу вдачу.

Ілля Муромець

Найяскравішою ознакою епосу є героїчний характер його розповіді. З таких творів стає ясно, хто народний улюбленець, і за які заслуги.

Найбільш яскраво образ епічного героя Стародавньої Русі Іллі Муромця знайшов своє відображення у билинах, що належать до київського циклу. Їхня дія відбувається або в самому Києві, або біля нього. У центрі кожної розповіді знаходиться князь Володимир. Основною темою цих билин є захист Русі від південних кочівників.

Крім Іллі Муромця, участь у подіях беруть такі богатирі, як Альоша Попович та Добриня Микитович. За даними дослідників, загалом налічується 53 сюжети російських героїчних билин. Ілля Муромець є головним героєм у п'ятнадцяти з них. У билинах представлена ​​вся біографія російського богатиря, починаючи від народження і закінчуючи смертю. Розглянемо деякі з них докладніше.

Лікування Іллі Муромця

З цієї билини стає зрозуміло, що її головний герой був сином селянина. Його, каліку, чудово зцілили старці. Вони ж і послали молодця служити до Києва, щоб захистити Русь від грізного ворога. Перед виходом з рідного села Ілля Муромець здійснив свій перший подвиг. Він орав селянське поле. І тут уже з'являється богатирська сила цієї людини. Адже він легко викорчував на полі пні, а ця робота завжди була однією з найважчих. Немає нічого дивного в тому, що в билині цей подвиг знайшов своє відображення одним із перших. Адже мирна праця селянина завжди була джерелом його життя.

Ілля Муромець та Соловей Розбійник

У цій билині виділяють відразу кілька основних історичних епізодів. Перший із них стосується звільнення Чернігова, який обложила ворожа сила. Мешканці міста попросили Іллю Муромця залишитись у них та бути воєводою. Проте богатир відмовляється та їде служити до Києва. Дорогою він зустрічає Солов'я-Розбійника. Цей схожий і на птаха, і на людину, і на чудовисько. Його подібність до солов'я визначається тим, що живе він у гнізді на дереві і вміє свистіти так само, як і ця птиця. Розбійник він тому, що нападає на людей. Чудовиськом його можна назвати через руйнівні наслідки свисту.

Народу, який створив цей твір, було вкрай важливим є те, що добрий і шляхетний молодець Ілля Муромець із звичайної луки і лише одним пострілом переміг Солов'я-Розбійника. Важливо й те, що жодного перебільшення сили людини у цьому епізоді немає. При цьому оповідач висловив своє твердження про обов'язкову перемогу добра над злом. Завдяки цьому подвигу Ілля Муромець виділився із усіх богатирів. Він став основним захисником рідної землі, центром для якої є місто Київ.

Російські богатирі

Ці герої епічного твору завжди мають незвичайну силу. Саме завдяки їй вони стають незвичайними людьми. Але, незважаючи на це, у всіх оповіданнях богатир – це звичайна людина, а не якась чарівна істота.

У билинах ці люди, які мають найкращі якості, протистоять злу в особі змій, чудовиськ, а також ворогам. Богатирі є силою, яка завжди здатна захистити рідну землю, відновити справедливість. Завжди стають вони на бік правди. Розповіді про таку ідеальну силу говорять про те, що саме про неї завжди мріяв наш народ.

Основні риси Іллі Муромця

Цей богатир є найулюбленішим героєм російських билин. Він наділений могутньою силою, яка дає йому витримку та впевненість. Ілля має почуття власної гідності, яким він ніколи не поступиться навіть перед обличчям великого князя.

Народ представляє цього богатиря як захисника всіх сиріт та вдів. Ілля ненавидить бояр, говорячи їм у обличчя всю правду. Однак образу цей герой забуває, коли над рідною землею нависає біда. Крім того, він закликає інших богатирів, щоб вони стали на захист, але не князя Володимира, а матінки російської землі. Заради цього він і здійснює свої подвиги.

Князь Володимир

Цей персонаж також присутній у багатьох билинах про Іллю Муромця. У цьому стільний князь Володимир - зовсім богатир. У билині про Іллю Муромця і Солов'я-Розбійника він не робить жодних поганих вчинків. Оповідач показує його як людину, яка не має мужності. Адже київський князь злякався доставленого до міста Солов'я-Розбійника. Проте є й інші билини. Вони Володимир несправедливий і погано надходить з Іллею Муромцем.

Микула Селянинович

Цей герой зустрічається у кількох билинах. Вони розповідають ще про Ольгу та про Святогора.

Микула Селянинович - епічний герой, богатир та чудовий орач. Його образ є уособленням всього російського селянства, що несе «тягу земну».

Згідно з розповіддю, битися з цим богатирем не можна. Адже весь його рід любимо «матінкою сирою землею» - одним із найзагадковіших і монументальніших образів, що існують у російському епосі.

Виходячи із старовинних понять, Микула Селянинович є оратаєм. Його по батькові означає "землероб".

Микула Селянинович – епічний герой, образу якого постійно супроводжує ореол слави та сакралізація. Народ сприймав його як селянського покровителя, бога Русі, святого Миколу. Сакралізація присутня навіть у образі сохи, плуга, а також у самому акті оранки.

Згідно з билинами, головне в житті Микули Селяниновича - праця. Його образ уособлює селянську силу, бо тільки цей богатир здатний підняти «сумочки помітні» з «потягом до землі».

Вольга та Микула Селянинович

Цю билину народ створював протягом кількох століть. При цьому невідомо, чи є Микула Селянинович реальною людиною, яка жила в ті далекі часи, чи ні. А ось Олег Святославович – це князь, двоюрідний брат Володимира Мономаха та онук Ярослава Мудрого.

Про що розповідає ця легенда? У ній розповідається про зустріч двох богатирів – князя та селянина. До цього кожен із них займався своїми справами. Князь воював, а орач Цікаво, що в цій билині оратай одягнений у святковий одяг. Такими є правила цих творів. Богатир має бути завжди гарним. Образ Вольги (Олега Святославовича) протиставлений буденній роботі селянина. При цьому праця орача шанується в билині більше за військового.

І це не випадково, адже в ті часи будь-який орач міг стати непоганим воїном. Однак не всі воїни здатні були впоратися з тяжкою селянською працею. Це підтверджується епізодом, коли дружина князя не змогла навіть витягнути сошку із землі. Микула Селянинович висмикнув її однією рукою, та ще й обтрусив від налиплих грудок. Вольга поступився орачу першість у праці і похвалив його. У його словах відчувається гордість за міцного богатиря, який справляється зі справою, непосильною для всієї дружини.

Ставлення народу до богатиря

Довести, що Мікула є епічний герой, нескладно. Адже його образ, який уособлює собою селянську силу, переймуться великою повагою. Це відчувається і у зв'язку з використанням ласкавих слів, коли героя називають оратай-оратаюшко.

Вітається народом та скромність богатиря. Адже він говорить про свої справи без жодного хвастощів.

Святогір

Цей богатир також є найдавнішим російським епосом. У його образі знаходить своє уособлення абсолютна вселенська сила. Святогір - найсильніша у світі людина. Він настільки важкий і величезний, що витримати його не може навіть сама мати сиру земля. Саме тому богатирю доводиться їздити на коні лише горами.

В одній з билин, де зустрілися два герої, образ Микули стає дещо іншим, набуваючи космічного звучання. Якось сталося так, що Святогор, що їхав на коні, побачив пішого молодця. Він спробував наздогнати Мікулу, але це зробити так і не зміг.

В іншій билині богатир-селянин просить Святогора підняти сумку, що впала на землю. Однак він не впорався із цим завданням. Микула підняв сумку лише однією рукою. При цьому він розповів про те, що в ній знаходиться «земна тягар», подужати яку може тільки мирний і працьовитий орач.


  • Кирилина Августина Дмитрівна, вчитель початкових класів, середньої загальноосвітньої школи №1 з гімназічними та ліцейськими класами

  • Урок позакласного читання у 4 класі за програмою «Школа 2100…»

Тема: Герої епосу(Російська билина «Добриня і Змій»,

якутське олонхо «Нюргун Боотур «Стрімкий» (3 пісня),

давньогрецька поема «Одіссея» (пісня 8 «Одіссей у циклопів),

карело-фінська поема «Калевала» (43 руни).

Цілі уроку: дидактична – на основі порівняльного аналізу героїв

епосу розкрити моральний образ ідеалу людини раз-

них народів у давнину.

розвиваючау ході дослідницької роботи зробити

висновок про єдність змісту та форми жанру героїчного

епосу; збагачувати емоційну сферу учнів по-різному

образом почуттів – моральних, інтелектуальних,

естетичні.

виховна – показати загальнолюдське значення

давніх творів, сучасне звучання героїчного

епосу, що ставить проблеми гуманізму, актуальні в наші

дні.
Тип уроку –узагальнення знань.

Основний метод-дослідницький

Обладнання уроку:

першоджерела, критична література, «Сучасний тлумачний словник російської мови», ілюстрації

до творів, картки для зведеної таблиці,

маршрутні листи груп, твори учнів «Улюблений

герой епосу», елементи національних костюмів для кожної групи

учнів.

Це урок - прощання з улюбленими творами героїчного епосу різних народів, із якими учні познайомилися попередніх уроках позакласного читання. Ідея проведення цього уроку виникла речей, що взаємозалежне вивчення твори дозволяє побачити наступність гуманістичних традицій літератур різних народів. Урок став результатом великої попередньої роботи: учні складали до кожного твору «Історичний словничок», вивчали напам'ять уривки з творів, виконували ілюстрації до них, готували захист проекту «Історичний досвід народу» за групами.
Хід уроку:

I. Вступне слово вчителя, повідомлення теми та мети уроку:


  • Добрі молодці та червоні дівчата (звернення до 1 групи)

  • Плем'я людське Середнього світу! (звернення до 2 групи)

  • Славний народ Еллади! (Звернення до 3 групи)

  • Жителі Калеви1 (звернення до 4 групи).

  • Поведемо бесіду доладну про героїв «переказів старовини глибокої».
Дайте визначення цим літературним творам.

Д: Вони відносяться до жанру героїчного епосу, бо це героїчні пісні про подвиги богатирів. Їх виконували оповідач, олонхосут, аед, співак.

У: -Виконавці героїчних пісень з великою любов'ю оспівували народних героїв.

1-й учень Оповідач:

У Добринюшки брови чорні, соболині,

Очі пильні, соколині.

З лиця білий і рум'ян,

А силою йому рівних нема!
2-й учень Олонхосут:

Нюргун Боотур Стрімкий

Був найкрасивішим серед людей,

Найсильнішим серед людей,

Не було рівних йому богатирів!

3-й учень АЕД:

Муза, скажи мені про того досвідченого чоловіка,

Який, мандруючи довго, дбав

Про життя супутників милих.

Скажи мені про Одіссея, прихильна Муза!

4-й учень Пісноспівець:

Старий, вірний Вяйнямейнен,

Віковий віщун,

Розспівував свої він пісні,

Пісні великої мудрості.

У: -Народ любив своїх героїв, наділив не лише чудовою зовнішністю, гарні були їх

їх вчинки.

На уроці належить вирішити таку художньо-дослідницьке завдання:

«Який ідеал героя різних народів у давнину?»

Знайдіть у «Сучасному тлумачному словнику російської мови» пояснення значення

слова "ідеал".

Д: - « (від грец. Idea - прагнення, ідея.) Вища ступінь досконалості, межа стрем-

У: Алгоритм роботи з вирішення художньо-дослідницької задачі уроку:

Iетап- «Занурення в епоху давнини»пройде у формі захисту груп свого дослідження "Історичний досвід народу".

IIетап – «Образ героя епосу»(порівняльне зіставлення).

IIIетап Висновок-відповідьна проблемне питання.

Отже, як казали стародавні греки: «Нехай же попутні вітри несуть нас до поставленої мети!»
ІІ. Захист проектно-дослідницької діяльності творчих груп на тему «Історичний досвід народу».

У:Епос кожного народу своєрідний. Поява героя епосу пов'язані з історією народу.

Кожна група провела дослідження, користуючись історичним методом, за першоджерелами та критичною літературою за напрямами:


  • Вірування

  • Звичаї

  • Побут
(Матеріали звіту груп наводяться коротко.)

І група:

У билині міститься доказ про прийняття на Русі християнства («Схопив він ковпак землі грецької», тобто головний убір християн у Візантії). Бог вселяє віру в народ, надихає Добриню Микитовича на перемогу.

Правив Руссю князь Володимир, якого народ величав «Червоно-Сонечко». Саме його племінницю врятував богатир від Змія. На російську землю робили набіги кочові племена і брали людей людей росіян.

ІІ група:

Стародавні якути мали своє уявлення про світоустрій. Вони ділили мир на Верхній, де правили небожителі; свою землю називали Середнім світом, а Нижній світ вважали притулком абааси.

Викрадення жінок вважалося великою образою, адже жінка уособлювала тепло

сімейного вогнища («У жаху заволав Нюргун Боотур: «Біда мені!»)

Найбільш розвинене було скотарство. У пошані міцний і сильний кінь, як у Нюргуна Боотура

(«Мчав кінь падучою зіркою.») А про заняття полюванням і рибальством в олонхо не згадується.

Життя племені людського було дуже важке через суворі природні умови і сутички з

тунгуськими племенами.

ІІІ група:

Стародавні греки вважали, що світом правлять боги, що живуть на горі Олімп («… так було,

звичайно, завгодно Могутньому Зевсу»). У тексті згадуються:


  • Посейдон – бог моря;

  • Еос - богиня зорі;

  • Афіна Паллада - богиня мудрості (вона опікується Одіссею).
Стародавні греки дуже шанували своїх богів, робили обряд жертвопринесення.

(«Яскравий вогонь розклавши, зробили ми жертву»).

Священним у Стародавній Греції був закон гостинності («Вперед беззахисних гостей ти

не губи і не їж.»)

Елліни займалися скотарством («... пас він баранів і кіз»), виноробством («чашу вина

золотого йому пропонуючи…»), були мореплавцями («До берега близького незабаром приставши з кораблем…»).

Поема розповідає про повернення Одіссея з Троянської війни.

IV група:

Нащадки Калеви дуже любили свою Батьківщину, північну природу:

«… росла сосна в лісочку,

Ялинка там була на гірці,

Срібло - у гілках соснових,

Золото – у гілках біля ялинки.»

Вони протиставляли її Пох'єле – холодному царству льоду, снігу та мороку.

«Там застигло морозне повітря,

Зайці сніжні там скачуть,

Крижані там ведмеді

На вершинах снігових блукають.

Своїм верховним богом вважали Укко. Вірили, що кожен предмет має свій дух.

Ведмідь служив татемом. Люди називають його ласкаво: "Отсо, яблучко лісове".

Ліс для народу – не просто ліс: у ньому укладено їхнє майбутнє. Адже ліс – це земля для сівби

У поемі дуже докладно описані процеси праці. Особливе місце відведено розповіді як

отримали залізо.

Стародавні карели займалися скотарством, землеробством, полювали на дичину.

У:Історичний досвід народу складає національну специфіку героїчного епосу

Це означає, що кожен народ мав свої боги, звичаї, вороги.

Висновок:

Стародавній чоловік потребував захисту від природних явищ та ворогів. Він мріяв про

щасливого життя та свою мрію втілив у образі героя епосу.
III.Дослідна робота зі зіставлення образів героїв.

У:Зіставлення образів героїв проведемо за горизонталі, тобто. виходячи із змісту творів,

за такими наскрізними напрямками: Батьківщина – Герой --- Народ

Вороги--- Герой --- Подвиг

і по вертикалі, тобто. формою творів (форма є вираз змісту).


  1. Напрямок «Батьківщина – Герой – Народ»
У:Що є змістом героїчного епосу?

Д: Боротьба героя та силами Зла становить зміст цих творів.

У:Що втілюють вороги?

Д(1 група): Змій уособлює зовнішніх ворогів. Використовуються епітети «Змія проклята»,

"Зміище - Гориніще".

Д(2 група): "Абааси - все вороже людині, все противне його інтересам"

(за «Якутським словником» Пекарського). В олонхо він названий: «кровожерний злодій»,

«розбійник про три тіні». Він був чудовиськом:

«Там, де має бути його голова

Іржавий розплющений шолом,

Схожий із гніздом орла.

Та майнула тричі чорна паща.

Та блиснули зеленою синьовою

Криві ікла його».
Д(3 група): Циклоп уособлює грубу фізичну силу. Це величезний одноокий велетень, «здавався лісистою, дикою вершиною гори». Циклоп порівнюється з «шаленим звіром»,

Д(4 група) : Стара Лоухи, Пох'єли господиня, підступна, брехлива. Вона обманом заволоділа

скарбом народу – чудовою самомолкою Сампо, прирікаючи людей на голодне життя:

«Ізведу народ твій мором

І весь рід твій знищу».

Лоухи - символ мороку, злиднів, нещасть.

Висновок: Люди долали перешкоди на життєвому шляху. Представляли їх у вигляді

сильних чудовиськ, яких міг перемогти лише сильніший герой.


  1. Напрямок «Герой – Вороги – Подвиг»
У:Перед вами блок-схема композиції творів героїчного епосу:

1. 2. 3. 4.




Умовні позначення:

Герой, представник народу.

У:"Розшифруйте" цю блок-схему.

Д: 1 схема: І билина, і олонхо, і поема, і руна починаються з розповіді про віроломне

вчинку ворогів.

2 схема: Герой стає на захист свого народу. Противники сходяться у поєдинку.

3 схема: Герой здобуває перемогу над ворогом.

4 схема: Святкує Добро.

У:– Що є кульмінацією?

Д: Поєдинок героя із ворогом – це кульмінація творів.

У:Виразно прочитайте епізод «Двобій».

Як показано силу противників?

Д (1 група): Бій Добрині Микитовича зі Змієм у билині описаний коротко:

« Вони билися зі Змією тут три доби,

Він побився зі Змією ще три години,

Він побив Змію та ю прокляту,-

Та Змія, вона кров'ю пішла».

Для показу сили противників використовується гіпербол.

Д (2 група): У олонхо бій Нюргуна Ботура з Абааси показано докладно:

« Тридцять днів і ночей поспіль

б'ють один одного вони».

Крім гіпербол є елементи фантастики:

«Прекрасне Нюргуна обличчя,

Спотворилося від гніву воно.

Догори скосилося ліве око,

Вниз скосилося праве око.

Іскри потріскували у волоссі,

Спалахував синій вогонь...»

Усе це становить національний зміст олонхо.

Д (3 група): Одіссей переміг Циклопа силою розуму. Не залишають героя та боги, захоплені

його мужністю, витримкою та хитрістю. Одіссей залишив чудовисько у дурнях тричі».

Д (4 група): У руні бій короткий, так само застосовується гіпербола:

«Старий, вірний Вяйнямейнен

Тягне кермо з глибини моря,

Їм чудовисько вдарив,

Відрубав орлиці пазурі.

З крил сотня впала, з тіла тисяча впала.
Висновок: Фантастика та гіпербола - це засоби вираження героїчного .

У:Яка проблематикатворів?

Д (1 група): Російський богатир бився за Забаву Путятичну, за російський народ.

Він покарав Змія за віроломство та обман. Добриня Микитович ставив

понад усе свій військовий обов'язок. У цьому він схожий на Олов'яного Солдатика

із казки Андерсена.

Д (2 група): Нюргун Боотір вступив у бій, рятуючи свою викрадену сестру-красуню

Айталин-Куо, за своє плем'я. Інакше й бути не могло, бо богатир був

спущений із Верхнього світу для захисту людей.

Д (3 група): Одіссей покарав Циклопа за святотатство, порушення закону гостинності.

Він вступив у схватку з ворогом за своїх товаришів, отже, за свій народ.

Д (4 група): Вяйнямейнен поставив своєю метою повернути чудо-млин Сампо,

він був вірний своєму народові.

Висновок: У вчинках героїв розкривається їхня внутрішня краса. Подвиги здійснено в ім'я

народу, за велінням душі.


  1. Художня ідея – спільність героїчного епосу різних народів.
У: Через вчинки героїв розкривається мистецька ідея творів.

Прочитайте напам'ять останні слова героїв.

Д (1 група): « Не літати тобі та на святу Русь,

Не збирати полонів та росіян!»

Д (2 група): «Я забити, завалити хочу

Дорогу до підземного світу.

Щоб не виривалися звідти до нас

Смерть, смерть і біда!»

Д (3 група):«Якщо. Циклоп, у тебе з людей земнородних хто спитає,

Як винищене твоє єдине око, ти на це відповідай:

Цар Одіссей, міст нищівник, героя Лаерта

Син, знаменитий володар Итаки, мені виколов око моє».

Д (4 група): «Ой ти, Укко, бог верховний,

Будь для дітей своїх підмогою.

Вибудуй кам'яну фортецю

З двох сторін рідного краю,

Щоб лиходій не зміг би торкнутися,

Ворог плодів не зміг викрасти

Ніколи, поки що на небі

Золотий сяє місяць!»

Висновок: Ідейний зміст творів героїчного епосу полягає у перемозі сил Добра над Злом. Кожен народ мріяв про щастя. Носієм ідеї щастя був герой.

У цьому вся проявляється спільність героїчного епосу різних народів.


  1. Єдність змісту та форми жанру героїчного епосу.
У:Перед вами плід наших роздумів та пошуку – зведена таблиця

«Єдність змісту та форми творів героїчного епосу»:


Жанр

героїчного

епосу.


Биліна

«Добриня та Змій»


Олонхо

«Нюргун Боотур Стрімкий»

(3 пісня)


Давньогрецька

поема «Одіссея»

(пісня 8

«Одіссей у

циклопів»)


Карело-фінська

поема Калевала»

(43 руни).


Носії Добра

Добриня Микитович

Нюргун Боотур Стрімкий

Одіссей

Вяйнямейнен

Сили Зла

Змій

Абааси

Циклоп

Стара Лоуха

Зміст

Борьбагероя з ворогом

Проблематика

За Забаву Путятичну,

вільну Русь.


За Айталин-Куо,

плем'я людське.


За товаришів,

свій народ.


За Сампо,

щасливе життя


Художня ідея.

П о б е д а Д о б р а н а д З л о м.

Висновок: У жанрі героїчного епосу зміст та форма допомагають розкрити образ героя.

IV. Робота у групах. Заповнення маршрутних листів.

V. Висновок-рішення художньо-дослідницької задачі.

1. Звіт керівників груп.

Керівник 1 групи: Російський народ вважав своїм ідеалом воїна-захисника:

сміливого, готового захистити свій народ, віддати життя за Батьківщину. Сенс його життя – захист Вітчизни.

Керівник 2 групи: Стародавні якути обрали своїм ідеалом воїна неабиякої сили, нещадного до ворогів, що шанобливо ставиться до жінки.

Керівник 3 групи: Стародавні греки оспівали розум Людини, який може битися навіть із нащадками богів. (Циклоп був сином Посейдона - бога морів).

Керівник 4 групи: У «Калевалі» показаний ідеал Людини, яка працьовита, мудра. Він, перш за все, Вчитель, готовий повести народ за собою.

У:Ви виділили основні риси ідеалу Людини різних народів. У цьому вся національна специфіка творів героїчного зпоса.

2. Відповідь проблемне питання.

У:А що становить спільність у розумінні ідеалу Людини різними народами?

Д: Усі народи цінують такі риси, як мужність, силу духу, любов до народу.

Висновок:Вийшов узагальнений образ ідеалу Людини різних народів у давнину.

Це носій Добра. Має високе призначення – очистити рідну

землю від зла, і тоді настане щасливе життя.

VI. Підсумок уроку.

У:Минуло століття, але досі людство захоплюється подвигами

героїв, давніми творами.

А навіщо нам, сучасним людям, треба знати ці твори?

Д: Потрібно брати з героїв приклад, вчитися в них любити Батьківщину. В наш час люди теж мають ворогів. Найстрашніший із них - тероризм. Терористи – це чудовиська у людській подобі. Потрібно захистити світ від них.

У:Твори героїчного епосу – це скарбниця людства, джерело мудрості народної, цілюще джерело, припадаючи до якого, ми черпаємо все чисте і святе. Вже багато століть люди з цікавістю читають ці перекази, а так дбайливо зберігають тільки дуже дороге для всього народу.

1 із 24

Презентація - Герої та теми народного епосу

Текст цієї презентації

Тема: Герої та теми народного епосу
Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа Садівська середня загальноосвітня школа філія с.Лозове с.Лозове Тамбовського району Амурської області
МХК. 8 клас Склала вчитель російської мови та літератури Єфімова Ніна Василівна

Перевірка домашнього завдання. Що таке героїчний епос? Як виявився героїчний епос у російського народу? Що таке "олонхо"? Назвати літературні твори російського епосу. У яких жанрах мистецтва, окрім літератури, виявився героїчний епос? Які музичні твори ви знаєте, створені на епічну тему? Які митці зверталися до героїчного епосу?

Словникова робота Ру́ни - писемність давніх германців, давніх слов'ян та давніх тюрків. Кантеле - карельський та фінський щипковий струнний інструмент, споріднений з гуслями. На кантелі грають соло, акомпанують рунам народного епосу "Калевала".
Сторінка з рунічного рукопису Codex Runicus
Карело-фінські музиканти грають на кантелі. 1949 рік.

Героїчний епос у різних народів складався в різні часи і в різній історичній обстановці, але має багато спільних рис і подібних ознак: повторюваність тем і сюжетів, спільність характеристик головних героїв.

Сюжети героїчних епосів: створення світу, чудове народження героя, перші подвиги героїв у юності, сватання героя та його випробування, опис битв, захист та визволення вітчизни, прославлення вірності та дружби.
Бурятський героїчний епос

Героїчний епос часто включає сюжет створення світу. У ньому розповідається, як боги створюють гармонію світу з первісної прірви хаосу.

В ісландському епосі «Старша Едда» розповідається про створення світу і Світовому Дереві - Ясен Іггдрасіле. Відвоювавши простір у світової прірви, боги приступають до створення космосу, упорядкованого світу гармонії.
Іггдрасіль

У слов'ян та в деяких угро-фінських народів існує легенда про те, що землю для створення суші дістає з дна океану птах.
Легенда про Гамаюна

Виразна та поетична легенда про створення світу в індійському епосі. У ньому йдеться про те, що спочатку з'явилися води, що породили вогонь. Вогнем у них народжене Золоте яйце. З зародка яйця виник Прародитель Брахма, що надвоє розколов шкаралупу. Верхня частина – небо, а нижня – земля. Простір між ними – повітря.
Брахма

Улюбленим сюжетом епосу стає чудове народження героя та його перші подвиги в юності. богатир Манас народжений від куштування його матір'ю яблука, герой осетинського нартського епосу народився з каменю, Вяйнямейнен - ​​герой "Калевали" народився від матері води.
Вяйнямейнен
Манас

Поширеним сюжетом народного епосу стає сватання героя, під час якого перед ним ставлять важкоздійсненні умови (видобування вогню, виготовлення знарядь праці і т. д.).

Значну частину епосу становить опис битви, у якій герой виявляє справжні дива відваги, винахідливості і мужності.
Калмицький народний епос Джангар

Часто герої гинуть у нерівній сутичці із противником. Ахілл та Гектор – герої гомерівського епосу. доблесний лицар Роланд, захищаючи Францію. Зігфрід та лицарі-нібелунги – герої німецького епосу. вбито після переможного походу Манас.
Загибель Ахілл. П.П.Рубенс
Загибель Роланда

Трагічна доля братів Пандави з індійського епосу "Махабхарата". Лише найстаршому з братів вдається досягти бажаної мети. Він з честю витримав усі випробування, тому боги залишили його поруч із собою на небесах.
Брати Пандава з епосу "Махабхарата"

Герої народного епосу захищають Вітчизну, але не менш значущі для них власні свободи та незалежності. Наодинці готові вони битися з ворогом у чистому полі. Для російського богатиря смерть у бою не страшна і «не писана», зрештою, богатир здобуває перемогу.
Ілля Муромець. В.Васнєцов
Ілля Муромець та Ідолище погане. Георгій Юдін.

Героїчний епос прославляє вірність дружбі, великодушності та честі. В епосі про Гільгамеш розповідається про вірну і віддану дружбу, здатну облагородити людину. Щоб повернути загиблому другові Енкіду життя, Гільгамеш вирушає до підземного світу. Плач Гільгамеша по Енкіду - одне з найпоетичніших місць епосу
Ілюстрації до епосу «Гільгамеш»

Карело-фінський епос «Калевала»
Багато століть тому в краю лісових озер і річок, ялин і сосен, що шумлять, під суворим небом північних земель Карелії та Фінляндії склав народ дивовижні за красою перекази. Просто та урочисто звучать руни про далекі часи світу та про перших героїв.

Головний герой «Калевали» Вейнямейнен - ​​старий співак і мудрий віщун, орач, мисливець і вмілий майстровий. Найвище у житті він цінує військову доблесть, трудові подвиги та набуті знання. Вейнямейнен - ​​перший творець світу, який спіткав життєву мудрість і здобув славу у свого народу.

Основу сюжету «Калевали» складає боротьба Вейнямейнена та його товаришів за Сампо - маленький чарівний млин - джерело достатку. Разом з двома своїми друзями Вейнямейнен вирушає морем у човні в Пох'єлу, сподіваючись добути Сампо.

Герої прибувають у Пох'єлу, але господиня не погоджується віддати Сампо. Тоді Вейнямейнен бере в руки кантеле і починає грати, занурюючи в сон усіх, хто зібрався. Разом із товаришами він розшукує Сампо, дістає його з кам'яної гори, кладе в човен і вирушає в дорогу. На третій день прокинулася господиня і виявила пропажу

Але господиня Пах'оли не вгамовується: вона насилає на Калевалу жахливі хвороби. І знову Вейнямейнен приходить на допомогу людям.

Карело-фінський епос «Калевала» 1 руна
Народний епос «Калевала» було зібрано та записано в середині XIX століття Е. Ленротом

Закріплення матеріалу. Що вам відомо про героїчний епос народів світу? Які основні теми та сюжети творів народного епосу? Що є головні герої героїчного епосу? Хто вони? Які риси героїчного епосу притаманні карело-фінському епосу «Калевала»?

Література Підручник "Світова художня культура". 7-9 класи: Базовий рівень. Г.І.Данілова. Москва. Дрофа. 2010 рік. Світ художньої культури (поурочне планування), 8 клас. Ю.Є.Галушкина. Волоград. Вчитель. 2007 рік. Світ художньої культури (поурочне планування), 8 клас. Н.Н.Куцман. Волоград. Корифей. 2009 рік. https://ua.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B0%D0%BB%D0%B0 http://briefly. ru/_/kalevala/

Код для вставки відеоплеєра презентації на свій сайт:

Герої епосів уособлюють собою цілі народи (Ахілл, Одіссей), які долі – доля всього народу і держави. Герой завжди сильний силою свого народу, уособлює як найкраще, так і найгірше у своєму народі. Еп.герой – ланка між окремою людиною та всім людством. Герой гомерівських поем живе в особливому світі, де поняття «все» і «кожен» означають те саме.

У основі художніх епосів лежить велична героїка. Герої епосу - особливий герой, «що замінює собою ціле військо», його доля є долі нашого суспільства та держави (монументальна картина світу). Героєм в епосі виступає рід і людина, але він несе у собі як би все епічне людство.

У Гомерівському епосі між людиною та людством є зв'язуюча ланка – епічний герой. Людина виявляється героєм тому, що вона позбавлена ​​дрібних егоїстичних рис, але завжди є і внутрішньо, і зовні пов'язаним із загальнонародним життям та загальнонародною справою. Він мужній у плані сили духу (як кажуть вчені «морально безпроблемний»). Він стоїчно ставиться до всього, чудово розуміє, що смертний, що все залежить від долі. Але при цьому він радіє життю, приймає свою смерть спокійно. Він може бути переможцем або переможеним, сильним або безсилим, він може любити і ненавидіти – словом, мати різноманітні властивості людської особистості, але все це за однієї умови: він має бути єдиним із загальнонародним і загальноплемінним життям.

Епічний герой - зовсім не той, хто позбавлений властивої йому особистої психології, але ця психологія в основі має бути у нього загальнонародною. Це робить його героєм монументального епосу.

Так само всі герої створюються за певним принципом: мають однакову кількість якостей – епічних доблестей, проте вони розвинені по-різному. Ці «доблесті» дано герою від народження і можуть розвиватися протягом усього його життя.

Гектор -Найхоробріший вождь троянського війська, син Пріама та Гекуби.

Гектор у Гомера: беззавітно своєму народу його вождь, полум'яний патріот і безстрашний солдат, наївний, нерішучий і не завжди щасливий полководець, надмірно самовпевнена, хвалька людина, найніжніший сім'янин, герой, який знає своє фатальне призначення і, тим не менше, відкрито .

Гектор – особливий герой. Іноді здається, що він бореться поодинці, тому що при описі батальних сцен він як би замінює собою ціле військо (як і Ахілл).

«Тоді від судів, між ровом і стіною, простір

Все наповнено було і коней, і натовп воїв.́ ми

Страшно тісних данаїв: тіснив їх, подібно до Арею,

Гектор могутній, коли дарував йому славу Кроніон.

Він винищив би лютим вогнем і суду їх біля моря ... »

Одіссей– «багатохитрий чоловік»; герой, відомий своїм розумом, хитрістю, дипломатичністю, ораторським мистецтвом.

Одіссей у Гомера: людина, яка може вийти з будь-якого тяжкого становища. Насамперед Одіссей дуже відданий інтересам своєї батьківщини і не може її забути протягом 20 років. Друга риса, без якої Одіссей немислимий – це його неймовірна та нелюдська жорстокість. Додавши до цього його постійну хоробрість, відвагу як у дрібних, так і у великих справах, безстрашність перед смертю, невичерпну терпимість і вічні страждання, треба визнати, що цей Гомерівський характер далекий від якоїсь нудної одноманітності і сповнений найглибших протиріч. У пригодах йому допомагають не так військова доблесть, як спритність, винахідливість і спритність.

Генріх Шліман народився 1822 року в Німеччині в сім'ї бідного пастора. На своє семиріччя він отримав яскраву енциклопедію міфів і після цього заявив, що знайде Трою. Він не здобуває освіти. Історія його юності дуже бурхлива: він наймається на шхуну юнгою, шхуна терпить аварію корабля, Шліман потрапляє на безлюдний острів. У 19 років він потрапляє до Амстердама і влаштовується там працювати дрібним клерком. Виявляється. Що він дуже сприйнятливий до мов, тому незабаром він вирушає до Санкт-Петербурга, відкриває свою справу – постачання хліба до Європи. 1864 року він закриває свою справу, а всі гроші використовує на відкриття Трої. Він їде в ті місця, де б вона могла бути. Весь вчений світ робив розкопки в Бунарбаші в Туреччині. Але Шліман орієнтувався на гомерівські тексти, де було сказано, що троянці кілька разів на день могли ходити на море. Бунарбаші було надто далеко від моря. Шліман знайшов мис Гіссарлик і з'ясував, що реальною причиною троянської війни була економіка – троянці стягували надто велику плату за прохід через протоку. Шліман вів розкопки по-своєму - не розкопував шар за шаром, а розкопав одразу всі шари. У самому низу (шар 3А) знайшов золото. Але він боявся, що його непрофесійні робітники розкрадуть його, тож наказав їм іти святкувати, а сам із дружиною перетягав золото до намету. Найбільше Шліман хотів повернути Греції колишню велич, відповідно і це золото, яке він вважав скарбом царя Пріама. Але за законами скарб належав Туреччині. Тому його дружина – гречанка Софія – сховала золото у капусту та перевезла через кордон.

Довівши усьому світу, що Троя реально існувала, Шліман насправді знищив її. Пізніше вчені довели, що потрібний тимчасовий прошарок був 7А, цей шар Шліман зруйнував, дістаючи золото. Потім Шліман вів розкопки в Тірінфі та відкопав батьківщину Геракла. Потім розкопки в Мікенах, де він знайшов золоті ворота, три гробниці, які він вважав за поховання Агамемнона (золота маска Агамемнона), Кассандри та Клітемнестри. Він знову помилився – ці поховання належали до більш раннього часу. Але він довів існування найдавнішої цивілізації, оскільки виявив глиняні таблички з письменами. Також він хотів вести розкопки на Криті, але йому не вистачило грошей викупити пагорб. Цілком безглузда кончина Шлімана. Він їхав додому на Різдво, застудився, впав на вулиці, його відвезли до притулку для бідних, де він замерз до смерті. Ховали його пишно, за труною йшов сам грецький король.

Аналогічні глиняні таблички знайшли на Криті. Це доводить, що дуже давно (12 століття до н.е.) на Криті та в Мікенах була писемність. Вчені називають її «лінійний догрецький доалфавітний складовий лист», причому існує дві різновиди: а і б. А не піддається розшифровці, Б розшифрували. Знайшли таблички у 1900, а розшифрували вже після другої світової. Франц Зіттіні розшифрував 12 складів. Прорив зробив Майкл Вентріс, англієць, який припустив, що за основу треба брати не критський, а грецький діалект. Так він розшифрував майже всі знаки. Перед вченим світом постала проблема: чому на момент свого розквіту на Криті писали по-грецьки? Точно визначити дату знищення Трої спочатку спробував Шліман - 1200 до н.е. Він помилився лише на десять років. Сучасні вчені встановили, що її зруйнували між 1195 та 1185 роком до н.е.

Завантаження...
Top